cinsel taciz

warning: Creating default object from empty value in /hermes/bosnaweb18a/b1805/myd.hanciykp0/public_html/cinseltuzak.com/modules/taxonomy/taxonomy.module on line 1389.

Dikkat! Pedofilikler kendilerini sevdiriyor

Pedofiliklerin, bu işi ustaca yapan ve çocuklar tarafından da çok sevilen kişiler olduğunu belirten Prof. Oral, 'Bu durum aileler açısından yanıltıcı olabilir' uyarısında bulundu.

Cinsel suçlarda özellikle delillerin doğru değerlendirilmesi ve doğru raporlandırılması üzerine çalışmalar yapan adli bilimler profesörü Ersi Abacı Kalfaoğlu, Türkiye'de kadın ve çocuklara yönelik cinsel suçlarla ilgili kanunların yetersiz olduğunu söylüyor.

Prof. Kalfaoğlu, "Şu anda tabi ki kanunlar yetersiz, ancak son çalışmalar gösteriyor ki toplumdaki duyarlılık giderek artıyor. Mecliste çalışmaları süren tasarı ve taslaklar var, konuya daha kapsamlı bir yaklaşım olacak diye düşünüyorum. Bilinç düzeyi var, esas önemli olan kapsamlı bir koordinasyondur. Biz de bu koordinasyonun bir parçası olmayı hedefliyoruz" diyor.

CİNSEL SUÇLAR CEZA KANUNUNUN KARA NOKTALARI

Çocuk istismarında yüz kızartan tablo

Çocuk istismarını ortaya çıkarmak için internette yapılan deneyin sonuçları tüyler ürpertici. Kendisini 10 yaşında bir kız olarak tanıtan araştırmacıya gelen teklifler korkunç boyutlara ulaştı.

Kayseri’de 1.5 yıl önce kaybolan üç çocuğun öldürüldüğünün ortaya çıkması gözlerin bir kez daha çocuk istismarına çevrilmesine neden oldu. Suçunu itiraf eden 33 yaşındaki Uğur Veli G.'nin çevresi onu, 'Kendi halinde' ve 'Zararsız' biri olarak tanımlıyor.

Bu ifadelere bakıldığında binlerce potansiyel suçlu çevremizi sarmış gibi görünüyor. Peki pedofili (Çocukları cinsel açıdan çekici bulan) tehlikesi hangi boyutlarda. Çocuklara karşı cinsel istismar dünya genelinde son yıllarda büyük bir artış gösterdi.

İsveçli polis şefi tecavüzden hapiste

İsveç’in cinsel eşitlik çalışmalarıyla ünlü eski polis şefi, tecavüz, fuhuş ve kadın satma dahil 17 ayrı suçtan 6.5 yıl hapse mahkûm oldu.

14 yaşındaki bir kızla buluşmaya giderken yakalanan Lindberg’in arabasında bir çanta dolusu seks oyuncağı bulundu. Eski polis şefi, kızın kendisine 18-19 yaşlarında olduğunu söylediğini iddia etti. Ancak genç kızın internet kayıtları, gerçek yaşını söylediğini kanıtladı. Lindberg, polis teşkilatı temsilcisi olarak, İsveç’te cinsel taciz ve cinsiyet eşitliği üzerine konferanslar veriyordu.

Tacizci patrona 33 milyon dolarlık dava

Avustralyalı bir kadın, iş yerindeki patronunun kendisini taciz ettiği iddiasıyla 33 milyon dolarlık dava açtı.

Avustralya’da lüks ürünler satan David Jones marketler zinciri CEO’sunun cinsel tacizde bulunduğunu belirten Kristy Fraser-Kirk (25), “Ben bugün buradayım, çünkü ona, ‘Hayır’ dedim. Bunun benim ya da başkasının başına bir daha gelmesini istemiyorum” dedi. Fraser-Kirk, dava dilekçesinde, şirketin eski müdürü Mark McInnes’in elini giysisinin altına sokup sütyen askısına dokunduğunu iddia etti. O sırada David Jones’un müdürü olan McInnes, iddiaların dillenmesinden sonra istifa ederken, firma “Müdürün bir kadın çalışanına, pozisyonuna yakışmayacak davranışlar sergilediğini” kabul etti. Fraser-Kirk, mağazaya, McInnes ve 9 müdüre 33.3 milyon ABD doları değerinde dava açıyor.

Tecavüz ve işkenceleri film yaptı!

Üç kız çocuğunu bir odaya kapatıp tecavüz ve işkence ederken yaşananları kaydetti...

Londra'da yaşanan olayda, 19 yaşındaki Jay Jay Alexander, kurbanlarını alıkoyup, onlara akıl almaz işkenceler yaptı ve tecavüz etti.

Bununla da yetinmeyen Alexander, tüm yaşananları cep telefonu ile kaydetti.
1999 yılında çekilen "Blair Cadısı" filminden esinlenen Alexander, kızların çığlıklarını kaydetti ve tıpkı filmdeki gibi ışıklandırmayla karanlık görüntüleri aydınlattı.

25 Ocak'ta küçük kızları koşu pistinin kullanılmayan soyunma odalarına çağıran Alexander, ilk önce 13 yaşındaki bir kızı sarhoş etmeye çalıştı.

'Ahlak polisiyim' dedi tecavüz etti

Bursa'da 2 Nisan'da okul çıkışı sevgilisi ile buluşan lise öğrencisi 16 yaşındaki kızı bankta öpüşürken gören sabıkalı tecavüzcü, ikiliyi takip etti. Daha sonra sevgilisinden ayrılıp evine yürüyen lise öğrencisinin karşısına dikilen sapık, "Ben ahlak polisiyim, senin öpüşürken görüntülerini aldım, emniyete götüreceğim" diyerek korkuttuğu kıza ormanda tecavüz etti. Eve gitmeyerek erkek arkadaşına sığınan liseli, burada da erkek arkadaşının tecavüzüne uğradı. Polise giden mağdur kız sahte polisten şikayetçi olup, sevgilisinden davacı olmadı. 27 Nisan'da yakalanan sahte polis hakkında 24 yıl hapis istemiyle dava açıldı. Hapse giren zanlının aynı suçtan 9 yıl cezaevinde yattığı ve yaklaşık 5 ay önce tahliye olduğu öğrenildi.

Kampüste cinsel taciz

Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serpil Aytaç, üniversitede 591 kız öğrenci arasında yaptıkları araştırmada, öğrencilerin yüzde 86.9'unun kampüs içinde cinsel tacize uğradıklarını belirttiklerini kaydetti...

Sakarya Üniversitesinde düzenlenen ''Uluslararası Disiplinlerarası Kadın Çalışmaları Kongresi''ne ''Üniversitede Kız Öğrencilere Yönelik Taciz Üzerine Bir Araştırma'' başlıklı bildiri sunan Aytaç, üniversitede kız öğrencilerin maruz kaldıkları cinsel tacizleri ortaya çıkartmayı amaçladıklarını kaydetti.

Araştırmanın Türkiye'de, kampüste kız öğrencilerin uğradığı cinsel tacizle ilgili yapılmış ilk araştırma olduğunu ifade eden Aytaç, ''araştırma sonuçları bizi pek şaşırtmadı. Beklediğimiz sonuçları aldık'' dedi.

Toplumumuzda tecavüz cezalandırılmıyor

Prof. Dr. Şahika Yüksel'e göre tecavüz kendini denetleyemeyen erkeklerin fiili değil, tasarlanarak işlenen bir suç ve en önemli mağduru da kadınlar ile tanıklıkları zor olan hastalar, sağır-dilsizler ve çocuklar..

Her altı dakikada bir işlenen ve dünyada her dört kadından birinin maruz kaldığı en korkunç saldırı biçimi tecavüz. Hatta istatistikler her altı erkek çocuktan birinin, 18 yaşından önce tecavüze uğradığını ortaya koyuyor. Tecavüze uğrayan her beş kişiden dördü saldırganı tanıyor, tecavüzlerin yüzde 50'si de planlı bir şekide çoğunlukla mağdurun evinde ya da bir meskende gerçekleşiyor. Tecavüze uğramak için kadın olmak, eşcinsel olmak, çocuk olmak, bekâr olmak, kocanla ya da sevgilinle seks yapmayı istememek, mini etek giymek, işveli gülmek ya da âşık olmak yeterli. Bir yoketme eylemi olan tecavüzü yapanlar ise, kendine hâkim olamayan günahkârlar, akıl hastaları ya da sokaklarda karanlık köşe başlarında bekleyen aylaklar değil. Tecavüzcülerin yüzde 30'u evli ve hemen hemen tamamı toplum içerisinde saygın bir yere sahip, meslek sahibi insanlar. En son kasklı tenor olayıyla Türkiye gündemini sarsan tecavüz vakalarını İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şahika Yüksel'le konuştuk.

Avrupa Birliği' nden Cinsel Taciz Kararı

Yeni yönergeye göre, işverenlerden, işçilerin şikayetleri karşısında cinsel tacize karşı mümkün olan her tür önleyici tedbiri aldıklarını kanıtlamaları istenecek. Mahkemeler de, tacize uğrayan işçilere halen var olan tavanı göz önüne almaksızın maddi tazminat ödenmesine karar vermede serbest olacaklar.

Avrupa İstihdam ve Toplumsal İşler Komisyonu üyesi Anna Diamantopolou yaptığı açıklamada, ''Ulusal yasalarda bulunmayan cinsel taciz suçuna nihayet ad kondu'' dedi. Böylece ilk kez işyerinde cinsel taciz tüm Avrupa'da yasadışı kabul ediliyor.

Üzerinde anlaşmaya varılan yönergede cinsel taciz, ''bir kişinin onurunu kırmak amacıyla ve/veya göz korkutan, düşmanca, saldırganca ya da rahatsızlık verici bir ortam yaratmak için cinsellikle ilgili istenmeyen davranışta bulunmak'' olarak tanımlanıyor.

10 aylık bebeğe cinsel taciz

Balıkesir'in Bandırma ilçesinde, kuzeni tarafından “cinsel istismara uğradığı” iddia edilen 10 aylık bebek, tedavi altına alındı.

Olayı gerçekleştirdiği iddia edilen 14 yaşındaki ilköğretim öğrencisi tutuklandı.

Paşabayır Mahallesi'nde oturan F.G. ile akli dengesi bozuk olduğu bildirilen eşi K.G'nin 10 ay önce dünyaya gelen kızları Ş.G'nin sürekli ağladığını gören yakınları, bebeğin bezini açtıklarında kan içinde olduğunu görünce, durumu baba F.G'ye bildirdiler.

F.G. tarafından Bandırma Devlet Hastanesi'ne götürülen ve “Tacize uğramış olabileceği” ön tanısı konulan bebek, kanamasının durmaması üzerine Bursa'ya sevk edilirken, Bandırma Emniyet Müdürlüğü olayla ilgili soruşturma başlattı.
Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi altına alınan bebeğin kanamasının, “Herhangi bir organla kızlık zarı bozmaya bağlı” olduğunun belirlenmesi üzerine, ailenin yakınlarının ifadelerine başvuran polis, baba F.G'nin yeğeni olduğu öğrenilen ilköğretim okulu 7. sınıf öğrencisi N.G'yi (14) gözaltına aldı.

İçeriği paylaş